Co roku w listopadzie i grudniu przy współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi, realizujemy prelekcje o tematyce profilaktyki nowotworowej jądra. Temat wstydliwy, marginalizowany, zobrazował skalę problemu znikomej świadomości społecznej, nieznajomości objawów, a przede wszystkim specyfiki tego rodzaju nowotworu.
Celem kampanii jest budowanie świadomości istnienia nowotworu, przełamywanie tabu, nauka samobadania u mężczyzn, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę, która potrafi uratować życie – wcześnie wykryty rak jąder jest wyleczalny aż w 100%.
„Ale jaja” – listopadowa kampania Odważni Wygrywają rozpoczęta.
Listopadową kampanię Odważni Wygrywają rozpoczęliśmy we wrocławskim LO VIII akcją pod hasłem „Ale jaja”!
Od samego ranka szkoła została oplakatowana informacjami i hasłami akcji, opowiadałyśmy o nowotworze jądra, namawiałyśmy do samobadania, częstowałyśmy kanapkami z różnymi pastami z jajek, zbierałyśmy pomysły na hasła promujące akcję, prowadziłyśmy „jajcarskie”zagadki w których rolę główną odgrywało jajo….strusie.
Działo się wiele przez cały szkolny dzień.
Mamy nadzieję, że akcja sięgnie swym zasięgiem dalej niż orkan Grzegorz.
O kampanii
Pomysłodawcą i realizatorem kampanii społecznej ODWAŻNI WYGRYWAJĄ – profilaktyka raka jądra jest Fundacja „Gdyński Most Nadziei” (www.mostnadziei.pl).
Poprzez realizację tego unikatowego w skali Polski projektu chcemy wzbudzić świadomość istnienia takiej jednostki, jaką jest rak jądra, przełamywać temat tabu, uczyć mężczyzn samobadania, a przede wszystkim wskazywać na profilaktykę czyli dbałość o to, by choroby uniknąć.
Działania kampanii kierowane są głównie do młodych mężczyzn, w wieku od 17 do 35 roku życia, ich partnerek, rodzin, przyjaciół, ponieważ rak jądra jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w tej grupie grupie mężczyzn.
Jednocześnie, rak jądra posiada najwyższy współczynnik wyleczalności, pod warunkiem wczesnego wykrycia!
W kampanii dbamy także o zdrowie młodszych i starszych mężczyznach – edukując wszystkich, aby temat męskiego zdrowia przestał być owiany krępującą ciszą w naszym społeczeństwie.
Dzięki kampanii ODWAŻNI WYGRYWAJĄ mamy możliwość zwrócenia uwagi na dostępne dla wszystkich narzędzia pozwalające żyć w zdrowiu, a co za tym idzie – szczęściu, seksualnym zadowoleniu oraz satysfakcji. Namawiamy mężczyzn do SAMOBADANIA, jako najskuteczniej szej metody wykrycia raka, aby uchronić ich przed przykrymi skutkami choroby, która tylko wcześnie wykryta gwarantuje niemal 100% szansę na wyleczenie.
Profilaktyka to temat dotyczący każdego, im więcej i szerzej będziemy o tym mówić, tym mniej będzie zachorowań na różnego typu nowotwory, które w obecnych czasach są chorobą cywilizacyjną. Poprzez kampanię ODWAŻNI WYGRYWAJĄ skupiamy się na tym, co robić, aby uchronić się przed rakiem jądra. Dajemy wskazówki mężczyznom oraz kobietom, bo to właśnie one według specjalistów najczęściej wykrywają zmiany chorobowe u swoich partnerów. Nie zapominamy równocześnie o profilaktyce innych nowotworów, przed którymi możemy się chronić, dbając o swoje ciało, stosując zdrowe nawyki żywieniowe, zażywając ruchu.
Kampania społeczna ODWAŻNI WYGRYWAJĄ realizowana jest poprzez happeningi, obecność na imprezach masowych (m.in. Heineken Open’er Festival), imprezach sportowych i plenerowych na terenie Trójmiasta i Dolnego Śląska, murale w przestrzeni miejskiej w Gdyni stworzone przez lokalnych artystów. Ponadto staramy się być obecni w szkołach, klubach sportowych, pubach i klubach nocnych oraz wszędzie tam, gdzie możemy dotrzeć do młodych ludzi i sugerować im jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie, póki nie jest za późno.
Współtworzenie kampanii to niepowtarzalny moment do kreowania prozdrowotnych postaw wśród całego społeczeństwa, poprzez przełamywanie wciąż istniejących stereotypów o niewielkim wpływie nas samych na nasze życie i zdrowie.
W tej kwestii wspólnie możemy zrobić bardzo wiele.
WEŹ SPRAWY W SWOJE RĘCE czyli SAMOBADANIE. To proste i zajmuje niewiele czasu!
Badanie jąder polega na oglądaniu i dotykaniu worka mosznowego, delikatnym ściśnięciu jąder, najądrzy i powrózków nasiennych w poszukiwaniu jakichkolwiek zgrubień albo guzków. Właściwie wykonane samobadanie nie zajmuje więcej niż 5 minut. Badanie to można wykonać podczas kąpieli w wannie, pod prysznicem, na stojąco, siedząco albo na leżąco w łóżku. Należy ściągnąć bieliznę, by nie przeszkadzała podczas badania. Samobadanie powinno odbywać się regularnie, najlepiej raz w miesiącu.
Powiększające się jądro, które z czasem jest wyraźnie większe od drugiego, mimo że nie wyczuwa się na nim żadnych zgrubień i guzków, jest również niepokojącym objawem.
Prawidłowe jądra podczas dotykania są podobnej wielkości, o gładkiej powierzchni i nie są bolesne. Jądra przeważnie nie są na tym samym poziomie, jedno z nich jest niżej ułożone od drugiego, co najlepiej można zauważyć w pozycji stojącej.
Oba jądra wiszą dość swobodnie w mosznie, co sprzyja utrzymaniu ich w niższej temperaturze. Skóra moszny jest pomarszczona i łatwo ulega rozciągnięciu, jest pokryta włosami, z widocznymi naczyniami krwionośnymi.
Samobadanie jest proste, ale warto wiedzieć co i jak, dlatego bądź Odważny – kliknij, pobierz, przeczytaj i do dzieła! Ulotka samobadanie jąder
Więcej informacji na stronie www.odwazni.com